Benstead Cup Competition Results

. 1937 . 1938 . 1939 . 1940 . 1948 . 1949 . 1950 . 1952 . 1953 . 1954 . 1955 . 1956 . 1957 . 1958 . 1959 . 1960 . 1961 . 1962 . 1963 . 1964 . 1965 . 1966 . 1967 . 1968 . 1969 . 1971 .

. Benstead Cup . W. Surrey DA History & Archives home page .


1937

Overall Results Individual Event Winners
T. Keeble  1st
Hill Climb R. Sadler
Speed Judging  R. Best
Treasure Hunt  R. Best
Map Reading Cove
Rough Stuff D. Field
 

1938

Overall Results Individual Event Winners
C.F. Davies   650
T. Keeble 577
G. Alesbury   531
T. Collins 488
W. Inder 480
D.J. Field 336
Freewheeling J. Manning
Speed Judging T. Keeble
Hill Climb D.J. Field
Treasure Hunt W. Inder
Map Reading C.F. Davies
Rough Stuff C.F. Davies
Photographic Competition  T.F. Collins
 

1939

Overall Results Individual Event Winners
T. Keeble   410
D.J. Field  396
D.R. Gray   306
Hill Climb D.J. Field
Freewheeling R. Best
Speed Judging  D.J. Field
Treasure Hunt  C.R. Corps
Rough Stuff T. Keeble
 

1940

Overall Results Individual Event Winners
D.J. Field  1st
T. Keeble   2nd
B. Reeves   3rd
Hill Climb D.J. Field
Freewheeling D.J. Field
Speed Judging C.R. Corps
Treasure Hunt D.J. Field
General Knowledge  B. Reeves
 

1948

Overall Results Individual Event Winners
D.J. Field 360
D. Jones 230
R.W. Annells  223
W. Inder 197
J. Manning 167
L.W. Gray 100
Hill Climb D.J. Field
Freewheeling J.T. Manning
Treasure Hunt  D.J. Field
Speed Judging  L.W. Gray
 

1949

Overall Results Individual Event Winners
D.J. Field 1st
R.W. Winslade  2nd
Hill Climb D.J. Field
Freewheeling J.T. Manning
Treasure Hunt  D.J. Field
Speed Judging  Miss M. Hills
 

1950

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
D.J. Field 568
J.K. Beaumont  540
A.C.F. Dodson  511
Rough-Stuff J.K. Beaumont
Hill Climb J.K. Beaumont
Freewheeling A.C.F. Dodson
Treasure Hunt  D.J. Field
Speed Judging  J. Day
Attendance T. Keeble
T. Keeble  1st
Mrs. B.I. Godwin  1st
Miss D.J. Crane 2nd
Miss L. Oliver 3rd
 

1952

Overall Results Individual Event Winners
H.S. Napier  1st
Rough-Stuff M.J. Stanley
Map Reading F.J. Tribe
Hill Climb D.J. Field
Freewheeling D.J. Field
Treasure Hunt  H.S. Napier
Speed Judging  W.E. Inder
 

1953

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
P.A. Stanley 449
B. Taylor 442
D.J. Field 362
C.H. Bartlett  358
H.S. Napier 294
G.W. Edwards   243
Rough-Stuff B. Taylor
Map Reading H.S. Napier
Hill Climb B. Taylor
Freewheeling D.J. Field
Treasure Hunt  D.J. Field
Speed Judging  E.S. Stanley
G.W. Edwards  114
T. Keeble 110
F.G. Porter 93
Miss B.I. Godwin  64
Miss H. West 59
Miss S. Taylor 33
 

1954

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
P. Stanley 486
G. Edwards 388
G. Haller 333
D.J. Field 319
B. Prosser 288
M.J. Saywood  278
Rough-Stuff P. Stanley
Hill Climb P. Stanley
Freewheeling D.J. Field
Treasure Hunt  D.J. Field
Map Reading P. Stanley
Speed Judging  B. Lofts
G. Edwards   116
E. Parr 86
E.S. Stanley  76
Miss H. West 23
Miss B.I. Godwin  10
 

1955

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
M.J. Saywood  530
S.C. Bendall 498
G. Haller 361
G.W. Edwards  334
P. Stanley 325
B. Lofts 272
J. Porter 194
Rough-Stuff P. Stanley
Hill Climb P. Stanley
Freewheeling B. Lofts
Treasure Hunt  G. Haller
Speed Judging  M. Saywood
G.W. Edwards  94
E.S. Stanley 91
S.C. Bendall  89
Mrs. Jenkins  23
 

1956

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
M.J. Saywood 722
G.W. Edwards   574
S.C. Bendall 562
W.J. Fletcher 380
E.A. Parr 334
Miss B. Poulter  231
E.S. Stanley 204
Rough-Stuff M.J. Saywood
Hill Climb M.J. Saywood
Freewheeling D.J. Field
Treasure Hunt  M.J. Saywood
Speed Judging  E.S. Stanley
Map Reading W.J. Fletcher
G.W. Edwards  122
S.C. Bendall 114
M.J. Saywood  104
Miss B. Poulter  86
Miss J. Saywood  51
 

1957

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
S.C. Bendall 604
F.G. Porter 408
Miss P.A. Cusack   375
M.J. Saywood 357
Miss B.M. Poulter  320
W.J. Fletcher 316
E.A. Parr 298
Rough Stuff M.J. Saywood
Hill Climb N. Herbert
Freewheeling S.C. Bendall
Treasure Hunt  S.C. Bendall
Speed Judging  F.G. Porter
Map Reading W.J. Fletcher
S.C. Bendall  118
E.S. Stanley  115
Miss P.A. Cusack  114
Miss B. Poulter   103
 

1958

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
H.O. Brown 583
P.A. Cusack 417
N.R. Hall 263
S.C. Bendall 248
M.J. Saywood   224
W.J. Fletcher  160
Rough Stuff H.O. Brown
Hill Climb M.J. Saywood
Freewheeling J.T. Manning
Treasure Hunt  H.O. Brown
Speed Judging  P.A. Cusack
Map Reading W.J. Fletcher
N.R. Hall 104
Miss P.A. Cusack  102
Miss P.A. Cusack  102
Miss G. Eyles 81
 

1959

Overall Results Individual Event Winners
R.C. Gray   1st
Rough Stuff H.O. Brown
Speed Judging  R. Masset
Map Reading Miss P.A. Cusack
 

1960

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
H.O. Brown 583
W.J. Fletcher  326
G. Fryer 271
E.A. Parr 262
H.H. Smith 150
A.H. Evans 146
Rough Stuff H.O. Brown
Hill Climb G. Fryer
Freewheeling H.O. Brown
Treasure Hunt  W.J. Fletcher
Speed Judging  H.H. Smith
Map Reading W.J. Fletcher
E.S. Stanley  96
R.C. Gray 93
F.G. Porter   90
E.A. Parr 87
H.H. Smith 87
G. Fryer 81
Miss P.A. Cusack  66
 

1961

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
H.O. Brown 475
K. Mahon 307
W.J. Fletcher  277
R.C. Gray 271
H.H. Smith 222
G. Jones 219
Rough Stuff H.O. Brown
Hill Climb K. Mahon
Freewheeling R.C. Gray
Treasure Hunt  W.J. Fletcher
Speed Judging  H.H. Smith
Map Reading J.P. O'Keefe
K. Mahon 69
A.H. Evans   61
F.G. Porter  56
Miss P.A. Cusack  37
Mrs. M. Fletcher  33
 

1962

Overall Results Individual Event Winners
Kevin Mahon  575
G. Jones 556
P. Emberson  260
A. Evans 214
M. Brown 204
H. Smith 201
Rough Stuff G. Jones
Hill Climb K. Mahon
Freewheeling H.O. Brown
Treasure Hunt  Miss Cusack/Mrs. Gray
Speed Judging  tie:  H. Smith, D. Warren
Map Reading R. Masset
 

1963

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition Ladies' Attendance
Kevin Mahon   1st
Oliver Jones  2nd
Hamish Smith  3rd
Rough Stuff M. Evans
Hill Climb K. Mahon
Freewheeling O. Brown
Treasure Hunt  N. Smith
Speed Judging  O. Jones
Map Reading K. Mahon
In September, Runs Secretary Kevin Mahon
had the misfortune to have his bicycle stolen
and with it the records of the attendances.
Consequently, the committee has decided,
with regret, that the attendance prize
cannot be awarded for 1963.
 

1964

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition
Hamish Smith  504
Gerald Jones  493
R. Craig 354
N. Smith 235
H.O. Brown 204
R. Stevenson  204
Rough Stuff G. Jones
Hill Climb A. Robinson
Freewheeling H. Smith
Treasure Hunt  R. Craig
Speed Judging  H. Smith
Map Reading R. Masset
Hamish Smith 1st
Alan Robinson  2nd
N. Smith 3rd
 

1965

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition
Gerald Jones  1st
Hamish Smith  2nd
Rough Stuff G. Jones
Hill Climb J. Pitt
Freewheeling H.O. Brown
Treasure Hunt  G. Jones
Speed Judging  R. Mantle
Map Reading R. Mantle
Hamish Smith 1st
Alan Robinson  2nd
Bill Inder 3rd
Owen Brown 4th
 

1966

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition
Hamish Smith  1st
Hill Climb M. Cowlyn
Freewheeling O. Brown
Speed Judging  N. Smith
Map Reading H.H. Smith
Hamish Smith  1st
 

1967

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition
Ian Price 1st
Hamish Smith  2nd
Alan Lonslow  3rd
Hill Climb Russ Mantle
Freewheeling Ian Price
Speed Judging  Hamish Smith tied with Alan Lonslow
Russ Mantle 1st
Bill Inder 2nd
Hamish Smith  3rd
 

1968

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition
Ray Craig 1st
Brian Charman  2nd
Russ Mantle 3rd
Hill Climb Ian Price
Freewheeling Owen Brown
Speed Judging  Nick Hawkins tied with Andrew Moore
Bill Inder 1st
Hamish Smith   2nd
David Simmonds  3rd
John Moore 4th
 

1969

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition
Brian Charman  1st
Alan Lonslow 2nd
John Moore 3rd
Rough Stuff Alan Lonslow
Hill Climb Brian Charman
Freewheeling Alan Lonslow
Speed Judging  Brian Charman
Treasure Hunt  Tie:  Messrs. Charman, H. Smith and J. Moore
Bill Inder 1st
David Simmonds  2nd
Hamish Smith   3rd=
Alan Robinson   3rd=
 

1971

Overall Results Individual Event Winners Attendance Competition
Russ Mantle 615
Alan Robinson   470
Gareth Keller 430
Jeffrey Findlay  386
Hamish Smith 323
J. Moore 236
Rough Stuff Alan Robinson
Hill Climb Russ Mantle
Freewheeling Russ Mantle
Map Reading Hamish Smith
Speed Judging  Alan Robinson
Treasure Hunt  Russ Mantle
Hamish Smith 143
Bill Inder 136
Gareth Keller  132
Alan Robinson  131
Russ Mantle   125
 

. Benstead Cup . W. Surrey DA History & Archives home page .

Web page by Chris Jeggo.  Last revised:  20 October 2011.       Valid HTML 4.01 Transitional